Nasi autorzy

W DramEdition publikujemy współczesnych, żyjących autorów z krajów Frankofonii: Francji, Belgii, Kanady, Szwajcarii, francuskojęzycznych krajów Afryki. Poniżej prezentujemy Państwu tych, których książki ukazały się w naszym wydawnictwie.

Paul Emond

Belgia

 

Urodzony w Belgii Paul Emond jest powieściopisarzem, eseistą i dramaturgiem oraz członkiem Królewskiej Akademii Języka Francuskiego i Literatury Belgii. Ukończył Uniwersytet Katolicki w Leuven, tam obronił doktorat z literatury. Przez trzy lata przebywał w Czechosłowacji, gdzie napisał swoją pierwszą powieść, Taniec błazna. Po powrocie do Belgii wydał kolejne powieści oraz dramaty sceniczne. Jego sztuki grane są na całym świecie. Postacie z utworów Paula Emonda mają chorobliwą skłonność do opowiadania o sobie. Robią to z humorem, który przekształca to, co mogłoby się okazać banalną historią, w prawdziwą ludzką komedię.

 

Bastien Fournier

Szwajcaria

 

Urodził się w 1981 roku w Sion w Szwajcarii. Ukończył studia magisterskie na paryskiej Sorbonie na Wydziale Literatury Klasycznej. W 2000 roku otrzymał Międzynarodową Nagrodę Młodych Autorów za swoją pierwszą sztukę I będziesz szczęśliwa. Od tej chwili poświęcił się pisarstwu. W 2005 roku stał się jednym z twórców Stowarzyszenia Teatr Brandon, które zajmuje się promocją i wystawianiem utworów dramatycznych i prozatorskich.Jest autorem powieści i sztuk teatralnych oraz zdobywcą licznych nagród oraz stypendiów za swoją działalność literacką. 

 

Marie-Eve Huot

Kanada

 

Marie-Eve Huot jest reżyserką i aktorką młodego pokolenia. W 2006 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną Kanady. Od 2007 roku kieruje założonym przez siebie Teatrem Ebouriff, gdzie wystawiła Kabaret w bazarze, Zamek na plecach i Motyle. W 2008 roku otrzymała stypendium Wydziału Kultury i Sztuki miasta Montreal, dzięki któremu odbyła staż w jednym z legendarnych kanadyjskich teatrów – Teatrze Carrousel, w którym wyreżyserowała spektakl Księżyc między dwoma domami Suzanne Lebeau. Teatr Marie-Eve Huot skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży. 


Koffi Kwahulé

Wybrzeże Kości Słoniowej

 

Pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej Koffi Kwahulé jest jedną z czołowych postaci współczesnej dramaturgii francuskojęzycznej. W jego dorobku pisarskim znajduje się ponad dwadzieścia dramatów, trzy powieści oraz kilka esejów. Zajmuje się również graniem, reżyserią oraz wykładaniem wiedzy o teatrze na paryskiej Sorbonie. Posiada doktorat ze Sztuk Scenicznych. Jego pisarstwo jest mocne, dynamiczne, dąży do ucieleśnienia się w słowie mówionym. W swoich sztukach przedstawia postacie w sytuacjach trudnych, niekiedy ekstremalnych. Interesuje go zdolność do poświęcenia i możliwość odkupienia człowieka w świecie pełnym przemocy. 

Suzanne Lebeau

Kanada

 

Suzanne Lebeau urodziła się w 1948 roku w Kanadzie. Swoją przygodę z teatrem rozpoczęła w 1966 roku jako aktorka. Grała Molièra, Ionesco i Stopparda, kształcąc się w Montrealu, Paryżu, a także we Wrocławiu, gdzie odbyła staż we Wrocławskim Teatrze Pantomimy i Wrocławskim Teatrze Lalek.

W 1975 roku wraz z Gervais Gaudreault założyła Teatr Le Carrousel. W tym samym momencie porzuciła karierę aktorską i poświęciła się całkowicie dramatopisarstwu. Jest autorką ponad 25 sztuk teatralnych, wielu adaptacji i tłumaczeń. Uznano ją za jedną z najważniejszych na świecie dramatopisarek dla dzieci i młodzieży. Sztuki Lebeau doczekały się już ponad 150 produkcji i tłumaczone są na ponad 20 języków. 

Veronika Mabardi

Belgia

 

Urodziła się w Leuven, w Belgii. Aktorka z wykształcenia, przez wiele lat była członkiem Teatru Atelier de l’Échange, w którym jej sztuki: Cassandre Graffiti i Tytuł tymczasowy, wyreżyserował Fréderic Dussenne. Mabardi sama również zajmuje się inscenizacją: wyreżyserowała napisaną przez siebie sztukę pt. Madeleine.

W 1996 roku Veronika Mabardi założyła Teatr Ricochets, w którym wystawia dzieła własne oraz innych współczesnych jej autorów.

Brała udział w wielu rezydencjach dramaturgicznych, m.in. w Kanadzie i na Mali. Przez lata współpracowała z reżyserami takimi jak Xavier Schaffers, Luc Fonteyn, Sébastien Chollet. Aktywnie angażuje się w akcje mające na celu pomoc młodym autorom w rozpoczęciu teatralnej drogi – organizuje staże dramatopisarskie, doradza, edukuje. 


Nathalie Papin

Francja

 

Urodzona w 1960 roku w Roussay Nathalie Papin jest jedną z najważniejszych we Francji autorek dla dzieci i młodzieży. Zanim poświęciła się dramatopisarstwu, studiowała pantomimę w Le Centre national des arts du cirque, Narodowym Centrum Sztuk Cyrkowych, w Châlons-en-Champagne. Przez wiele lat pracowała jako aktorka, reżyserka oraz animatorka warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży. Swoją pierwszą sztukę napisała w 1995 (Le Tout-Contre). 

Nathalie Papin publikuje w wydawnictwie L’École de Loisirs. Jej sztuki wystawiane są we Francji i Szwajcarii. 

Emanuelle Delle Piane

Szwajcaria

 

Emanuelle Delle Piane urodziła się w La Chaux-de-Fonds i jest pochodzenia włosko-szwajcarskiego. Studiowała literaturę na Uniwersytecie w Neuchâtel, brała udział w licznych warsztatach z pisania scenariuszy we Francji i USA. Prowadziła zajęcia dla studentów filmoznawstwa na paryskiej Sorbonie. Jej sztuka Dzieci pełnego Księżyca zyskała uznanie Comédie-Française oraz wsparcie przy wystawieniu od Centre National du Théâtre, Narodowego Centrum Teatru.

Obecnie regularnie prowadzi warsztaty pisarskie dla profesjonalistów i początkujących. Napisała ponad dwudzieścia sztuk dla dorosłych i dzieci. W swoim dorobku ma również scenariusze filmowe, radiowe słuchowiska i powieści. 

Antoinette Rychner

Szwajcaria

 

Urodziła się 1979 roku. Na początku swojej kariery zajmowała się scenografią i w tej roli pracowała w wielu szwajcarskich teatrach. Jednak w 2006 roku zdecydowała się poświęcić swojej pasji - dramatopisarstwu. Jej sztuki publikuje między innymi Wydawnictwo Lansman. W 2009 roku zdobyła dyplom Szwajcarskiego Instytutu Literackiego. W 2010 wyszedł jej zbiór opowiadań pt. Mały zbiór momentów kopalnych. W 2014 roku wzięła udział w projekcie pisania performatywnego z Teatrem ABC w La Chaux-de-Fonds. Opublikowała również powieść Nagroda w wydawnictwie Bucht Chastel.


Laurent Van Wetter

Belgia

 

Laurent Van Wetter jest belgijskim aktorem i dramaturgiem. Studiował w Królewskim Konserwatorium w Brukseli oraz na Wolnym Uniwersytecie Brukselskim. Przez dwadzieścia lat aktorskiej kariery zagrał w ponad czterdziestu spektaklach oraz wielu filmach. Większość jego sztuk została wydana przez Wydawnictwo Lansman. W 2010 roku założył stowarzyszenie HUMAN R, które poprzez działalność artystyczną pragnie poszerzyć świadomość dzieci i młodzieży na temat praw człowieka.

Sztuki Laurenta Van Wettera są tłumaczone na język polski przez dom wydawniczy DramEdition.