LA GRANDE TOURNÉE FRANCOPHONE 2017

 

La Grande Tournée Francophone 2017 już za nami!

 

 

 

W dniach 13-31.03.2017 Polskę przemierzył spektakl La grève de becs, czyli Strajk buziaków, produkcji polsko-francusko-szwajcarsko-belgijskiej. Przez około trzy tygodnie polscy uczniowie uczący się języka francuskiego mogli zobaczyćna deskach swoich lokalnych teatrów przedstawienie oparte na sztuce szwajcarskiego autora, Camille'a Rebeteza wykonane przez belgijskich aktorów: Oliviera Tilmanta, Caroline Tellier i Manon Drugmant, w reżyserii pochodzącej z Francji Iris Munos, z muzyką graną na żywo przez poznańskiego artystę Wojtka Więckowskiego.

 

Założeniem tournée była promocja nauczania języka francuskiego poprzez współczesny teatr oraz przekazanie młodzieży wartości, jaką niesie ze sobą idea Frankofonii. Celem bowiem było spotkanie: aktorów z autorem sztuki, artystów z publicznością oraz dialog między osobami pochodzącymi z różnych krajów i różnych środowisk, połączonych często przez te same sprawy, te same problemy, choć na pozór wydawać się mogą tak różni.

 

Strajk buziaków to również sztuka o szukaniu porozumienia, tyle że międzypokoleniowego. Młodzi artyści w 15 polskich miastach przedstawiali historię Nany, ośmiolatki, która przed dniem dziewiątych urodzin postanawia urządzić strajk, by pokazać dorosłym, że świat, w którym przyjdzie jej żyć, przeraża i trzeba czym prędzej coś z tym zrobić. Bunt Nany nie jest kaprysem dziecka, lecz wołaniem o rozsądne rozporządzanie ziemskimi zasobami oraz o przemiany społeczne otwierające człowieka na bliźniego.

 

Spektakl skierowany był do młodzieży uczącej się francuskiego. Tym, którzy dopiero zaczynali przygodę z tym językiem, organizatorzy zapewnili napisy w języku polskim. Po każdym spektaklu miało miejsce spotkanie i rozmowa z artystami, tłumaczona przez dyrektora DramEducation, Jana Nowaka. Po każdym spektaklu można było nabyć książkę z tekstem sztuki przetłumaczoną również przez Jana Nowaka.

 

Organizatorzy przewidzieli niespodziankę dla nauczycieli towarzyszących uczniom. Ci, którzy przyprowadzili swoich uczniów na Strajk buziaków mogli wziąć udział w loterii. Główną wygraną był wyjazd do Nicei na staż kształcący w zakresie nauczania języka francuskiego poprzez teatr.

 

To już piąte tournée zorganizowane przez Drameducation. W tym roku odwiedziło ono następujące miasta:

 

Szczecin

 

Gdańsk

 

Białystok

 

Warszawa

 

Lublin

 

Kraków

 

Tarnów

 

Bielsko-Biała

 

Zabrze

 

Katowice

 

Łódź

 

Kutno

 

Wrocław

 

Zielona Góra

 

Poznań.

 

 

 

Do zobaczenia na następnym tournée!

 

ZDJĘCIA

 

Écrire commentaire

Commentaires: 0