REZYDENCJA DRAMATOPISARSKA - 10 sur 10 w Zabrzu

 

Już trzeci raz Drameducation – Międzynarodowe Centrum Teatru Francuskojęzycznego w Polsce i wydawnictwo DramEdition, prowadzone przez Iris Munos i Jana Nowaka, we współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce oraz gminą Zabrze, zorganizowało spotkanie w ramach projektu 10 sur 10pièces francophones à jouer et à lire. Rezydencja miała miejsce na przełomie stycznia i lutego, od 27.01.2017 do 13.02.2017, na Górym Śląsku, a konkretnie – w Zabrzu. To właśnie tam przyjechało dziesięciu francuskojęzycznych autorów z całego świata, by napisać dziesięć sztuk po dziesięć stron na dziesięciu młodych aktorów.

 

Cel projektu był podwójny – zapoznać autorów z Polską kulturą i historią, po drugie – wykorzystać nowo nabyte doświadczenia do stworzenia sztuk dla młodzieży. Rezydencja została podzielona na dwie części: turystyczną oraz warszatową. Od poniedziałku do piątku autorzy poświęcali się pisarstwu, a w weekendy wyruszali na poszukiwanie inspiracji. Czekało na nich wiele atrakcji zarówno naziemnych, jak i podziemnych. W pierwszy weekend odwiedzili w Zabrzu cmentarz żydowski, dom ze stali, kościół świętego Józefa, stadion Górnika Zabrze, dzielnicę robotniczą, filharmonię oraz Teatr Nowy im. Gustawa Morcinka. Największym jednak przeżyciem okazał się zjazd do kopalni Guido. Ubrani w kombinezony, wyposażeni w kaski i czołówki, autorzy zeszli 355metrów w głąb ziemi, by poczuć się niczym górnicy na szychcie.

 

Następnego dnia odbyło się uroczyste otwarcie rezydencji, w której udział wzięła również pani Dorota Kosińska, przedstawicielka miasta Zabrze, specjalistka ds. międzynarodowych. Ceremonia rozpoczęcia miała miejsce w sztolni Królowa Luiza.

 

W pierwszym tygodniu autorzy mogli o każdej porze udać się do zwiedzanych przez weekend miejsc, aby tam zaczerpnąć inspiracji. Co wieczór wszyscy spotykali się przy wspólnym stole, aby czytać i komentować fragmenty własnych tekstów.

 

Kolejny weekend przyniósł kolejne niespodzianki. Jako że rezydencja odbywała się w tym samym czasie, co studniówki, autorzy mieli możliwość zapoznania się z tradycyjnym polskim tańcem – polonezem. Tegoroczni maturzyści, zgromadzeni na rynku w Zabrzu, odtańczyli go przed licznie zgromadzoną publicznością.

 

Jak polonez, to i „Pan Tadeusz”, czyli Mickiewicz. Autorzy, zachwyceni Teatrem Nowym, jego historią oraz związanymi z nim postaciami, postanowili udać się na spektakl na podstawie polskiej narodowej epopei, poświęcając czas na zanurzenie się w polskim teatrze.

 

W sobotni wieczór odbyła się uroczysta gala – do sztolni Królowa Luiza zjechali się wszyscy Ci, którzy pracowali i pracują nad projektem 10 sur 10. W wydarzeniu uczestniczyli między innymi: Ambasady: Francji, Szwajcarii, Kanady, Instytut Francuski w Polsce, Delegacją Walonii-Brukseli oraz przedstawiciele miasta Zabrze: pani prezydent, Małgorzata Mańka-Szulik, pani Dorota Kosińska, pani Karian Kyczka oraz pani Sylwia Szulc. Wieczór zakończył się odsłonięciem okładki do tomu trzeciego 10 sur 10 autorstwa Dominika Nyczaka.

 

W ten sam weekend do pisarzy dołączyli aktorzy. Studenci z francuskiej szkoły dramatycznej Actéon przybyli do Zabrza, by wziąć udział w czytaniu performatywnym powstających tekstów. W ten spośób autorzy mogli sprawdzić, jak ich sztuki będą „pracowały” na scenie.

 

W ostatnim tygodniu rezydencji pisarze odwiedzili Liceum nr 3 w Zabrzu, w której uczniowie uczą się języka francuskiego. Kolejne spotkanie odbyło się w Liceum Plastycznym. W obu szkołach nawiązała się nić sympatii między uczniami a autorami. Licealiści, zaciekawieni, zadawali dużo pytań, a na końcu obdarowali swoich gości ich wcześniej przygotowanymi portretami.

 

Rezydencję zakończyła ceremonia zamknięcia, na której panowała bardzo rodzinna atmosfera. W podzięce za pomoc i zaangażowanie pani prezydent miasta Zabrze otrzymała pamiątkową koszulkę 10 sur 10, taką, jaką otrzymali na początku rezydencji autorzy. Wieczór uświetnili studenci szkoły Actéon, wystawiając na scenie fragmenty nowopowstałych sztuk.

 

Ostatnie trzy dni przed odjazdem wszyscy udali się na zwiedzanie Krakowa, Katowic i Oświęcimia. Trudno się było rozstać po tak wspaniałej, intensywnej przygodzie, nie dziwi więc, że w niejednym oku zakręciła się łza.

 

 

 

Trzeci tom z serii 10 sur 10 ukaże się już w kwietniu podczas Festiwalu Teatru Francuskojęzycznego dla Licealistów w Poznaniu.

 

REZYDENCJA - ZDJĘCIA

 

 

Écrire commentaire

Commentaires: 0