LAURENT VAN WETTER W POLSCE - REZYDENCJA DRAMATOPISARSKA

 

Po raz pierwszy wydawnictwo DramEdition zorganizowało rezydencję pisarsko-tłumaczeniową, w której udział wzięli belgijski dramatopisarz i aktor Laurent Van Wetter oraz Jan Nowak, wieloletni tłumacz sztuk teatralnych w języku francuskim.

Wyjątkowość tego spotkania polegała na symultanizmie procesu twórczego i procesu tłumaczenia. Był to eksperyment, którego celem było powstanie dzieła wraz z przekładem na język polski. Choć obu tekstów nie udało się ukończyć, powstały zalążki sztuki o dyrektorze fabryki, który popada w szaleństwo, gdy ta zostaje zamknięta. Trwający miesiąc pobyt Laurenta Van Wettera zaowocował również spotkaniami z przedstawicielami ambasad krajów Frankofonii, reprezentantami rządowych i pozarządowych organizacji promujących kulturę francuskojęzyczną w Polsce, wzięciem udziału w premierze sztuki Nathalie Papin Raz, dwa król w Olsztyńskim Teatrze Lalek, wizycie na Targach Książki w Krakowie, spotkaniem z dyrektorką stowarzyszenia nauczycieli języka francuskiego w Łodzi oraz udziałem w roli członka jury w konkursie piosenki francuskiej dla licealistów w Bielsko-Białej.

 Była to osiemnasta wizyta Laurenta w Polsce. Wcześniej autor gościł w naszym kraju z okazji publikacji i wystawienia swoich wcześniejszych sztuk oraz Festiwalu Teatrów Uniwersyteckich w Języku Francuskim w Poznaniu.

 


Écrire commentaire

Commentaires: 0